For up-to-date information on Snow School Lessons this week, please check Today on Grouse - Lessons
For more information on current activities and dining options, please visit Today on Grouse.

Recent Posts

View More
Congratulations to everyone who participated in the 2023 Grouse Grind Mountain Run on Saturday, August 26th! The final event in our Summer Race Series raised vital funds for North Shore Rescue. 

First overall in the men's category was Alexandre Ricard with a time of 27:04. First overall in the women's category was Lauren Andrews with a time of 35:49.

Listed below are the top finishers, or click the "Race Results" link to view all of the results. 


TOP MALE OVERALL 
1st Place: Alexandre Ricard (27:04) 
2nd Place: Jordan Guenette (28:56) 
3rd Place: Mike Sidic (29:58) 

TOP FEMALE OVERALL
1st Place: Lauren Andrews (35:49)
2nd Place: Haley Cruse (37:24) 
3rd Place: Sarah Carter (37:53)

TOP 12 & UNDER MALE
1st Place: Matthew Runzer (45:39) 
2nd Place: Jasper Demren (50:26)
3rd Place: Dustin He (52:16)

TOP 12 & UNDER FEMALE 
1st Place: Ella Wasiela (54:01)
2nd Place: Jaclyn Huie (1:57:26)

TOP MALE 13-19 
1st Place: Andrew Timlin (37:05) 
2nd Place: Philip Cicha (37:09) 
3rd Place: Jordan Neumann-Jackson (40:23)

TOP FEMALE 13-19 
1st Place: Julia Runzer (50:30)

TOP MALE 20-29
1st Place: Akio Kato (30:37)
2nd Place: Brendan Campos (32:49)
3rd Place: Sean Green (34:48) 

TOP FEMALE 20-29
1st Place: Maryam Khan (50:16) 
2nd Place: Magdalena Klobusicka (1:04:54)
3rd Place: Kimberly Rutledge (1:09:59)

TOP MALE 30-39
1st Place: Alexandre Ricard (27:04)
2nd Place: Adam Way (30:19) 
3rd Place: Craig Smith (33:02)

TOP FEMALE 30-39
1st Place: Lauren Andrews (35:49) 
2nd Place: Sarah Carter (37:53)
3rd Place: Kristin Ostler (44:42)

TOP MALE 40-49
1st Place: Jordan Guenette (28:56) 
2nd Place: Mike Sidic (29:58) 
3rd Place: Damien Waugh (31:08) 

TOP FEMALE 40-49
1st Place: Victoria McMillan (40:09)
2nd Place: Florence Perrin (41:47) 
3rd Place: Melody Secord (47:07) 

TOP MALE 50-59
1st Place: Masamichi Shibata (36:26) 
2nd Place: Herman Alagao (36:33) 
3rd Place: Darren Walton (38:56) 

TOP FEMALE 50-59
1st Place:  Haley Cruse (37:24) 
2nd Place:  Valerie King (42:53) 
3rd Place: Sabrina Meng (44:09)

TOP MALE 60-69
1st Place:  Lars-Christian Horn (44:08)
2nd Place: Walter Cicha (45:46) 
3rd Place: Leo Lam (46:41) 

TOP FEMALE 60-69
1st Place: Teresa Dlugon (51:52)
2nd Place: Julie Yuan (53:06)
3rd Place: Janet Lim (1:06:37)

TOP MALE 70-74
1st Place: Kwei Lo (1:27:10)

TOP FAMILY 
1st Place: Cicha 41:27 (average time of all team members)
- Philip Cicha (37:09)
- Walter Cicha (45:46) 

TOP TEAM
1st Place: Richmond Olympic Parkrun 43:04 (average time of top 5 team members) 
- Masamichi Shibata (36:26)
- Ryusuke Kubo (38:24)
- Humphrey Chau (41:46)
- Kenji Iwabuchi (48:03)
- Yasuhito Minami (50:39)